کد مطلب 6028- ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۶:۱۱:۵۹


یادداشت تحلیلی/ گام اول برای آغاز یک رقابت؛

نگاهی به ثبت نام کنندگان برای ریاست جمهوری دوازدهم/ از روحانی تا احمدی نژاد/ جلیلی غائب بزرگ این دوره

با پایان یافتن ماراتن ثبت نام برای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران اسلامی و با صف بندی جناح های مختلف در این رقابت، می توان نگاهی اجمالی و تحلیلی به نامزدهای سرشناس این دوره انداخت.

به گزارش پرگون؛ با پایان یافتن ماراتن ثبت نام برای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران اسلامی و با صف بندی جناح های مختلف در این رقابت، می توان نگاهی اجمالی و تحلیلی به نامزدهای سرشناس این دوره انداخت.

با اینکه بیش از 1600 نفر برای تصدی پست ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند، اما نام های آشنا و رجال سیاسی به 20 نفر هم نمی رسند که این آمار نجومی ثبت نام ها از نقص قانون در این زمینه حکایت دارد.

از میان چهره های سرشناس نیز بعضی از نام ها هرچند عقبه دهان پُر کن با خود دارند، امّا با وجود سوابق اجرایی مختلف، چندان برای عموم مردم شناخته شده نیستند.

شاید معروف ترین چهره هایی که نام نویسی کردند، حسن روحانی رئیس جمهور کنونی، و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور دور نهم و دهم می باشند.

حال نگاهی گذرا به شخصیت های ثبت نام کننده و جناح بندی آنان می اندازیم.

از میان اصلاح طلب ها و اعتدالی ها، حسن روحانی رئیس جمهور کنونی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، مصطفی کواکبیان و محمد هاشمی برادر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از چهره های برجسته می باشند.

حضور کواکبیان و هاشمی نشانگر اختلاف سلیقه اصلاح طلبان و اعتدالیون است و چنانچه این دو موفق شوند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند، شاید فقط بتوانند مقدار کمی از سبد رأی روحانی را به خودشان اختصاص دهند.

حضور همزمان حسن روحانی و دست راست وی یعنی اسحاق جهانگیری نیز یک حرکت تاکتیکی و البته زیرکانه است. جهانگیری که خودش نیز اقرار کرده است بعنوان نامزد پوششی روحانی در این رقابت حاضر شده، بارزترین علت حضورش کمک رساندن به روحانی در مناظرات است.

البته این احتمال نیز وجود دارد که چنانچه نظرسنجی ها از عبور مردم از روحانی حکایت کند، جهانگیری گزینه نهایی شود.

بازهم باید دید که آیا این دو نیز می توانند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند یا خیر.

محمود احمدی نژاد و حمید بقایی از گروه موسوم به بهار در این رقابت حاضر شده اند. احمدی نژاد که قبلاً از طرف رهبری به وی توصیه شده بود تا در انتخابات شرکت نکند و خودش نیز با ارسال نامه ای به رهبری ادعا کرد در انتخابات شرکت نخواهد کرد، با ثبت نامش ثابت کرد همچنان رویکرد خاص خودش را دنبال می کند.

حضور احمدی نژاد چند علت دارد که مهمترین آنها اطمینان از تأیید صلاحیت بقایی، محک زدن سبد رأی وی در میان مردم و در صورت ردّ صلاحیت خودش و بقایی، کمک به رأی نیاوردن نماینده اصولگرایان می باشد.

اما چهره های اصولگرای مختلفی ثبت نام کرده اند که بارزترین آنها محمدباقر قالیباف، سیدابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی و حمیدرضا حاجی بابایی می باشند. این چهار نفر از طرف جبهه مردمی نیروهای انقلاب در این رقابت ثبت نام کرده اند.

نظرسنجی ها از گرایش مردم به تولیت آستان قدس رضوی یعنی سید ابراهیم رئیسی حکایت دارد.

باید منتظر ماند تا ببینیم آیا این چهار نفر موفق می شوند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند؟

سید مصطفی میرسلیم بعنوان نماینده طیف سنتی اصولگرایان در این رقابت ها حاضر شده است و به نظر می رسد وی آمده تا نقش ولایتی در انتخابات سال 92 را ایفا کند.

غرضی، زریبافان، پورمختار، کلهر و زاهدی از دیگر چهره های نام آشنا میان ثبت نام کنندگان هستند.

شاید بزرگترین غایب این دوره سعید جلیلی باشد که علیرغم فعالیت 4 ساله، از ثبت نام خودداری کرد و انسجام و وحدت میان نیروهای انقلابی را علت این کار خود برشمرد.

حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم شورای نگهبان به چه کسانی اجازه ورود به عرصه رقابت را می دهد و چه کسانی در همین ابتدای کار خط میخورند.

ضمن اینکه مناظرات و تبلیغات نامزدها تأثیر بسزایی در جمع آوری رأی مردم دارد و قطعاً در حال حاضر نمی توان هیچ برتری برای یک شخص یا یک طیف قائل شد.

پایان/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.