کد مطلب 5990- ۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۷:۵۳


گزارشی از پیشرفت قیروکارزین در سال های اخیر؛

شهرستان شدن قیروکارزین در آستانه 15 سالگی

قیروکارزین در سال 1317 به بخش و در سال 1381 نیز به شهرستان ارتقاء یافت و در حال حاضر نزدیک به 15 سال از شهرستان شدن این منطقه می گذرد.

به گزارش پرگون؛ قیروکارزین در سال 1317 به بخش و در سال 1381 نیز به شهرستان ارتقاء یافت و در حال حاضر نزدیک به 15 سال از شهرستان شدن این منطقه می گذرد.

امّا تعداد زیادی از ادارات مهم شهرستان، هنوز زیر مجموعه های فیروزآباد و جهرم محسوب می شوند و استقلال اداری نیافته اند و در پاره ای از امور، باید برای به نتیجه رسیدن کارهایشان به جهرم و فیروزآباد مراجعه کنند.

از این موارد که بگذریم، در آستانه سال جدید، وضعیت پیشرفت قیروکارزین را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، معیشتی و... بررسی می کنیم.

این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و افزر، و پنج شهر قیر، کارزین، مبارک آباد، افزر و امامشهر می باشد و در گام اول امکانات کلّی این شهرها را بررسی خواهیم کرد.

بزودی آمار دقیقی از شهرها به صورت جداگانه ارائه خواهیم کرد.

بانک ها:
در شهر قیر، بانک های مختلفی از جمله ملّی، ملت، صادارات، کشاورزی، مسکن، سپه و رفاه وجود دارد، البته بانکهایی مانند تجارت، دی، پاسارگاد، شهر و اقتصاد نوین نیز در شهر قیر نیست و بانک رفاه نیز وضعیت مناسبی ندارد و شاید بزودی جمع آوری شود.

در شهر کارزین تنها بانک ملّی ایران وجود دارد، البته یک باجه بانک ملت نیز در شهر وجود داشت که مدتی قبل بدلیل عدم سرمایه گذاری مردم جمع آوری شد.

در امامشهر تنها یک باجه بانک ملت وجود دارد.

در مبارک آباد نیز یک باجه از بانک کشاورزی وجود دارد.

در افزر نیز همانند مبارک آباد تنها یک باجه بانک کشاورزی وجود دارد.

واحد های آموزشی:
وضعیت واحد های آموزشی در شهرستان قیروکارزین وضعیت مناسبی نیست، دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان مدتی قبل به دانشکده تبدیل شد و با وجود سابقه طولانی، وضعیت نزولی را در پیش گرفته است.

در شهرستان دانشگاه پیام نور نیز وجود دارد. توقع افتتاح دانشگاه ها و دانشکده های دیگر مانند پزشکی و... نیز به نظر رؤیا پردازی میرسد.

یک آموزشگاه فنی و حرفه ای نیز در شهر قیر وجود دارد، همچنین دو مدرسه شبانه روزی دخترانه و یک مدرسه سیار ویژه عشایر نیز از امکانات آموزشی شهرستان قیروکارزین محسوب می شود.

اماکن تفریحی و گردشگری:
این شهرستان با توجه به سابقه کهنی که دارد، از اماکن تفریحی، گردشگری و مذهبی زیادی برخوردار است که متأسفانه در این سالها از توجه مسئولان مربوطه به دور بوده است.

به عنوان مثال نقش سرباز پارتی از جمله آثار باستانی موجود در قیروکارزین است که در گوشه ای رها شده است، همچنین پل ها و کاروانسراهای متعددی در شهرستان موجود است که به مرور زمان در حال تخریب شدن هستند.

اماکن تفریحی موجود در شهرستان نیز حرفی برای گفتن ندارند و بجز سرآسیاب، اغلب مراکز تفریحی مانند پارکها، چشمه ها، سدهای خاکی و مانند اینها در شهرستان قیروکارزین حال و روز خوبی ندارند.

مراکز ورزشی، درمانی، تجاری، صنعتی، راه و جاده و مانند آنها نیز وضعیت خوبی از لحاظ آماری و نسبت به سرانه کشوری ندارند که به صورت تخصصی و جداگانه به آنها خواهیم پرداخت.

جای خالی سینما و استخر نیز بشدت در این شهرستان احساس می شود.

این گزارش ادامه دارد...
منتظر گزارش های بعدی ما باشید.

پایان/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.