کد مطلب 5824- ۱۶ دي ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۲:۱۵


مدیرکل شهری و شوراهای استانداری فارس:

مطالبه گری شهروندان باعث پیشرفت شهر می شود/ در کشور ما سیستم مدیریت شهری ثبات ندارد

مدیرکل شهری و شوراهای استانداری فارس گفت: شهر خوب شهری است که دارای شهروندان مسئولیت شناسی باشد، همچنین شهرهای پیشرفته همیشه شهروندان مطالبه گری داشته اند و مطالبه گری مردم باعث رشد شهرها خواهد شد.

به گزارش پرگون؛ علیرضا بیات پور مدیرکل شهری و شوراهای استانداری فارس، عصر امروز پس از افتتاح پروژهای شهرداری قیر، گفت: چهار نوع سیستم مدیریت شهری در جهان وجود دارد، یکی مدیریت انتصابی است که شهردارها توسط دولت منصوب می شوند و در این نوع مدیریت مردم دخالتی ندارند، روش دوم مدیریت کمیسیونی است که مردم تعدای را بعنوان شورا انتخاب میکنند و اعضای شورا نیز یک نفر را نمادین بعنوان شهردار انتخاب میکنند اما در واقع مدیریت شهر بعهده همه این اعضای کمیسیون می باشد.

وی افزود: روش سوم، روش پارلمانی است که مردم عده ای را بعنوان شورای شهر انتخاب می کنند و سپس شورای منتخب، یک نفر را از بیرون بعنوان شهردار انتخاب می کند که این روش در حال حاضر در ایران نیز اجرا می شود، البته به این روش اشکالات زیادی وارد است و در جهان روش پارلمانی در حال منسوخ شدن است.

بیات پور ادامه داد: چهارمین نوع سیستم مدیریتی که بهترین نوع هم می باشد، نظام مدیریتی است، در این سیستم شهردار و شورا توسط مردم انتخاب می شوند.

وی با اشاره به مشکلات موجود در سیستم مدیریت شهری کشور، گفت: در حال حاضر بزرگترین مشکلی که در کشور ما وجود دارد اینست که در مدیریت شهری ما ثبات وجود ندارد و در برخی شهرهای کشور طی سه سال گذشته بیش از 5 شهردار عوض شده و این موضوع به نتیجه بخشی نظام شورایی در کشور آسیب رسانده است.

وی افزود: بعنوان مثال بودجه شهرداری های استان فارس نزدیک به 3 هزار و 700 میلیارد تومان می باشد که این رقم دو برابر کل بودجه دستگاه های اجرایی استان است، اما برآیند این هزینه در شهرها موازنه ندارد و نتیجه ها رضایت بخش نیست، با این هزینه ها باید اتفاقات بزرگتر و مهمتری در شهرهای ما بیوفتد.

مدیرکل شهری و شوراهای استانداری فارس با بیان اینکه شهروندان یکی از ارکان اصلی نظام مدیریت شهری هستند، تأکید کرد: شهر خوب شهری است که دارای شهروندان مسئولیت شناسی باشد، همچنین شهرهای پیشرفته همیشه شهروندان مطالبه گری داشته اند و مطالبه گری مردم باعث رشد شهرها خواهد شد.

وی اظهار داشت: استان اصفهان اوج مطالبه گری مردم از نظام مدیریت شهری است، و این طبیعی است که هرچه مطالبه ی بیشتری باشد تلاش مسئولین برای راضی کردن مردم بیشتر خواهد شد.

بیات پور افزود: شهرداری شبیه به قلب انسان است، تا زمانی که مشکلی برای قلب پیش نیاید یادمان نیست که قلبی هم وجود دارد، اما چنانچه مشکلی برای قلب ما پیش بیاید تاره می فهمیم که چقدر وجود او مهم است؛ لذا تا زمانی که شهرداری در حال فعالیت است شاید مردم اصلاً خدمات آن را لمس نکنند، اما چنانچه مشکلی پیش بیاید و شهرداری به وظیفه خودش عمل نکند تازه مردم متوجه این جایگاه مهم می شوند.

وی با اشاره به خدمات شهرداری قیر گفت: سال های گذشته اتفاقات خوبی در شهر قیر رخ داده و خدمات مهمی صورت پذیرفته است، اما پتانسیل این شهر خیلی بیشتر از اینهاست و انتظار می رود در آینده شاهد اتفافات بزرگتری در این شهر و شهرستان باشیم.

بیات پور خاطر نشان کرد: این مسئولیت ها برای همه ما موقت است، هرچقدر کارهای ماندگارتر و بزرگتری برای مردم انجام دهیم، قطعاً سالیان سال در میان مردم نام ما به نیکی یاد خواهد شد هرچند در این دنیا نباشیم.

وی در پایان گفت: رضایت خداوند در رضایت مردم است، طوری کار کنیم که خدا از اعمال ما در راه خدمت رسانی به مردم راضی باشد، و دل به تعریف و تمجید این و آن نبندیم، دنبال مدح و تمجیدها نباشیم چون با اینها نمی شود رضایت خدا را جلب کرد، بلکه رضایت خداوند در رضایت مردم است.

پایان/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.