کد مطلب 5794- ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۹:۳۲:۴۲


اختصاصی پرگون/

گفتگوی صمیمی با امیر اسماعیل کاظمی هنرمند قیروکارزینی+تصاویر آثار

امیر اسماعیل کاظمی سرچشمه، هنرمند خوش استعداد قیروکارزینی است که توانسته در زمینه های مختلف شایستگی هایش را به اثبات برساند.

به گزارش پرگون؛ امیر اسماعیل کاظمی سرچشمه، از هنرمندان سرشناس شهرستان قیروکارزین می باشد که در زمینه های مختلفی از جمله خطاطی، نقاشی، شعر و... دستی بر آتش دارد و شایستگی خود را در این زمینه ها بارها به اثبات رسانده است؛ مصاحبه اختصاصی خبرنگار ما با این هنرمند را در ادامه مشاهده کنید:

1. لطفاً خودتان را معرفی بفرمائید.
به نام خدا، امیر اسماعیل کاظمی سرچشمه، متولد 1355 شهر کارزین، در حال حاضر ساکن شیراز، دارای مدرک دیپلم انسانی، فوق دیپلم هنر در زمینه خوشنویسی فوق ممتاز که معادل لیسانس است، در حال حاضر مجرد هستم ولی سه فرزند بنام های شعر، خوشنویسی و نقاشی دارم که هم بچه های شلوغی هستند و هم خیلی پر خرج هستند. در خدمت شما هستم.

2. در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
با ثبت یک شرکت، در زمینه های هنری از جمله خوشنویسی، دیوار نویسی، نقاشی دیواری، آلاچیق و نرده های ساختمانی، مجسمه های سیمانی و... فعالیت می کنم.

3. آیا این هنرها را زیر نظر اساتید مربوطه یاد گرفته اید؟
در زمینه خوشنویسی نزد استاد قاسم احسنت شاگردی کرده ام و این تنها رشته ایست که مدرک آن را نیز اخذ کرده ام، اما در سایر رشته های دیگر هیچ استادی ندیده ام. اصولاً معتقدم که تقریباً همه ی هنرها را بدون استاد می توان طی کرد، اما خوشنویسی بدون همراهی استاد کاری عبث است.

4. از همراهی خانواده و اطرافیانتان برایمان بگوید.
هیچکس از هم سن و سالان من و بیشتر اطرافیانم هیچ گوشه چشمی به هنر نداشتند و این کارها را بازی تلف کردن وقت می دانستند، هرچند خانواده نیز آنقدرها مشوقم نبودند امّا مانع فعالیتم در عرصه های هنری نیز نشدند. به هر حال از پدر و مادرم همیشه سپاسگزارم، مخصوصاً مادرم که با همه ی بی سوادی اش تنها یک سواد داشت که آنهم «سواد احتمال» بود، همیشه برگه های مرا با این احتمال که شاید چیز مهمی باشد جمع آوری و برایم بایگانی میکرد و این کار مادرم حس خوبی به من میداد و احساس میکردم یکی هست که حداقل بفکر من است.

5. آیا تا بحال در زمینه های هنری موفق به کسب مقام یا رتبه ای شده اید؟
بله، سال جاری مقام اول جشنواره شهری نقاشی دیواری سعدی را کسب کردم که این رخداد مبارک را مدیون همه عزیزانی هستم که مرا از ابتدا تا امروز همراهی کردند که جا دارد از همه آنها تشکر کنم.
نکته قابل توجه درباره این جشنواره این است که اکثر شرکت کنندگان به صورت گروهی در جشنواره حاضر شده بودند و انگشت شمار بودند کسانی که انفرادی شرکت کرده باشند و بنده جزء همین تعداد انگشت شمار بودم، همچنین در رشته ای که موفق به کسب عنوان اول شدم، نفر دوم انتخاب نشد و پس از آن نفر سوم را انتخاب کردند.
دوران تحصیلم در مقطع راهنمایی آغاز فعالیت های هنری من بود که از همان سالها در هر جشنواره ای که حضور داشته ام موفق به کسب مقام شده ام، اما خیلی علاقه ای به حضور در جشنواره ها ندارم.

6. از نظر شما، چه ارتباطی بین موسیقی و دیگر هنرها مانند خوشنویسی، نقاشی و... وجود دارد و شما چقدر اهل موسیقی هستید؟
اصولاً همه این مواردی که اشاره کردید از یک خانواده هستند چراکه یک هدف را دنبال می کنند. شاید بظاهر روش تدریس و تعلیم هرکدام متفاوت باشد، امّا همه ی اینها برای یادگیری و نتیجه گرفتن به عشق نیاز دارند. موسیقی، نقاشی، شعر و خوشنویسی همگی میخواهند یک مفهوم را به مخاطب منتقل کنند که این مفهوم به نیّت و قصد صاحب اثر بستگی دارد، اما همگی بدنبال انتقال مفهوم هستند. در این میان رابطه شعر و موسیقی ناگسستنی است، شعر همان موسیقی و موسیقی همان شعر است. شعر، آرام ترین فریاد هستی است که تلفیق آن با موسیقی می تواند این فریاد را گوش نواز و دلنشین تر کند.
بنده زمانیکه مشغول خوشنویسی هستم، اکثر مواقع یک موسیقی سنتی مرا همراهی میکند تا هم آمیزی این دو روح اصیل و آرام بتواند بهترین ها رقم بزند. در زمان نقاشی نیز ترجیحاً موسیقی پاپ گوش میکنم که از نظر من موسیقی پاپ با نقاشی سازگارتر است و این یک نظریه کاملاً سلیقه ای و شخصی است.

7. تا به امروز نمایشگاهی از آثار خودتان برپا کرده اید؟
بله، نمایشگاه های نا منظم که بیشتر بصورت گروهی بوده و اکثراً هم در زمینه خوشنویسی این توفیق حاصل شده است.

8. از نظر خودتان در خوشنویسی موفق تر بوده اید یا در نقاشی؟
تلاشم بر این بوده که همیشه رو به اوج باشم و هیچگاه از تلاش برای رسیدن به قله دریغ نکرده ام، چه در زمینه خوشنویسی و چه در زمینه نقاشی. به نظر خودم هر دو در یک سطح است.

9. آیا درست است که هنرمندان هیچگاه پولدار نمی شوند؟
نه، موافق نیستم. معتقدم که ثروت در هنر دیر به دست می آید که آغاز کارهای هنری با هزینه های سرسام آوری همراه است. در حال حاضر یکی از لوکس ترین نمایشگاه ها، مربوط به آثار هنری هنرمندان است که گاهاً میلیاردها برای خرید یک اثر هزینه می کنند.
در پولدار شدن یک هنرمند شاخصه های می تواند دخیل باشد. درک و فهم افراد محیط و اجتماعی که هنرمند در آن زندگی می کند، سطح کیفی آثار و... از جمله این شاخصه هاست.

- پس چرا میگویند هنر نان و آب نمی شود؟ و چرا غالب هنرمندان به شغل های ثانویه مشغولند؟
شرایط اقتصادی موجود در جامعه ایجاب می کند که شغل دومی هم باشد تا بتوان امرار معاش کرد و این ربطی به هنر ندارد بلکه اکثر مردم با شغل های متفاوت به این امر روی آورده اند. و اینکه بگویید همه هنرمندان شغل دوم دارند نیز حرف درستی نیست.

10. بعنوان یک هنرمند، جایگاه هنر در قیروکارزین را چگونه ارزیابی می کنید؟
اگر به نسبت استان فارس محاسبه کنیم و سختگیر هم نباشیم، نهایتاً به نمره ای بهتر از 10 نمیرسیم. این محاسبه به نسبت کل ایران به منفی 10 خواهد رسید و به نسبت جهانی، هرچه که خواننده ی محترم در نظر بگیرد همان درست است. شاید این ارزیابی من از نظر دوستان خصمانه به نظر برسد، اما متأسفانه حقیقت جامعه ما همین است. رهبر کشور ما نگاه ویژه ای به هنر دارند که این نگاه باید به جامعه نیز تزریق شود، اما تا زمانی که مردم یک جامعه موسیقی را مطربی بدانند و هنرهای تجسمی را رنگ بازی، پیشرفت هنری حاصل نخواهد شد.
جا دارد به همه ی دوستان عزیزم در شهرستان قیروکارزین عرض کنم که اگر کسی میخواهد راه هنری را پیش بگیرد، علاوه بر تلاش و پشتکار باید خودش را برای همه چیز آماده کند، از انواع بی مهری ها گرفته تا سرزنش های بی غرض و با غرض و... . در مجموع به آینده ی هنری شهرستان امیدوار هستم و آرزو میکنم روزی به جایگاهی که شایسته ی آنست برسد.

11. برنامه شما برای آینده هنری تان چیست؟
آموزش و یادگیری در هنر هیچگاه متوقف نمی شود و من هم در حال حاضر کلاس های سطح استادی در خوشنویسی را آغاز کرده ام که امیدوارم بتوانم این مهم را نیز با موفقیت سپری کنم. همچنین قصد شرکت در نمایشگاه خوشنویسی گروهی را دارم که بهمن ماه برگزار خواهد شد. البته برنامه های دیگری هم هستند که صحبت از آنها در این مجال نمیگنجد.

12. سخن پایانی
ممنونم از شما که وقت گذاشتید. امیدوارم روزی برسد که همگان جادوی هنر را درک کنند، جامعه مانند یک جسم است که هنر روح آن تلقی می شود، لذا جامعه ی بدون هنر یک جامعه ی بی روح و خسته کننده خواهد بود. به قول مقام معظم رهبری « جامعه ای که از هنر و هنرمند دور شود دچار رکود و زمختی خواهد شد، هیچگاه نمی توان با هنر دشمن بود چراکه دشمنی با هنر، دشمنی با خورشید است.»
روز خوبی براتون آرزو میکنم.

گوشه ای از آثار:

پایان/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.