کد مطلب 5503- ۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۶:۰۹:۴۵


یادداشت/

جشن های مردمی؛ از فرصت ها تا آسیب ها/ آهنگ های مطرب برای میلاد امام معصوم!!!!

با گذشت اعیاد شعبانیه و با نگاه به جلسات برگزار شده، می توان به نقد و بررسی این جلسات پرداخت.

به گزارش پرگون، یکی از برکات انقلاب اسلامی ترویج مراسمات عزاداری و اعیادیست که به ائمه معصومین (ع) منتسب است. در دهه های قبل از انقلاب، برپایی این مراسمات با سختی هایی روبرو بوده است که توسط حکومت وقت برای مردم مسلمان ایران ایجاد شده بود. اما با پیروزی انقلاب در 22 بهمن 57 و برپایی جمهوری اسلامی، مراسمات اهل بیت (ع) با شکوه هرچه تمام توسط مردم و مسئولین برگزار میشد.

امروزه بهتر می توان برخی از این مراسمات و جلسات را مورد نقد و بررسی قرار داد چراکه این حرکت مردمی شاکله ی خودش را پیدا کرده است و قالب آن بسته شده است.

یکی از نقاط قوت این جلسات، مردمی بودن آنست که سالیانیست مقام معظم رهبری بر استمرار آن تأکید دارند. مردم از هر قشری باشند برای مراسمات اهل بیت (ع) از جان مایه میگذارند.

این جلسات جشن و عزا مکانی مناسب برای جذب و تشویق جوانان و نوجوانان به معارف غنی اسلام است و به زبان دیگر؛ امام حسین (ع) باید بهانه ای باشد جهت آشنا شدن ما با خدای حسین (ع).

اما شاید بزرگترین آسیب این جلسات همین مسئله باشد که هدف اصلی از برگزاری این جلسات به حاشیه میرود و همه چیز به کمیت مراسمات ختم می شود و کیفیت و خروجی مراسمات از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

همین مشکل باعث شده است که افعال حرام به جلسات اهل بیت (ع) راه پیدا کند. برای نمونه به یک مورد اشاره می کنیم.

موضوعی که این روزها در برخی ایستگاه صلواتی ها و یا مراسمات ائمه (ع) مشاهده می شود، استفاده از آهنگ های مطربی است که الحق والانصاف در شأن جلسه ی امام معصوم نیست. با کمال تأسف همان آهنگ هایی که در عروسی ها استفاده می شود در برخی از این جلسات مشاهده شده است.

به نظر میرسد بهترین راه مقابله با این بدعت نازیبا تبیین هدف از برگزاری این جلسات، سپس نظارت مراکز و ارگان های مذهبی بر این جلسات است.

به هر حال امیدواریم که در آینده همه ی جلسات اهل بیت (ع) به گونه ای برگزار شود که بر معارف ما نسبت به آل الله بیافزاید.

عارف ابراهیمی
پایان/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.