کد مطلب 5482- ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۵:۲۸:۳۵


حرف های شنیدنی مردم مبارک آباد:

شهر مبارک آباد در محاصره ی مهاجران غیرقانونی افغان/مسئولین چاره ای کنند

در مصاحبه ی اولیه با جوانان متوجه شدیم که بیکاری مهمترین معضل مردم مبارک آباد است. علت را جویا شدیم و همه بالاتفاق مهمترین عامل بیکاری مردم خصوصاً جوانان مبارک آباد را حضور بیش از حدّ مهاجران غیرقانونی افغانی در این منطقه میدانستند.

به گزارش پرگون؛ به درخواست جمعی از مردم مبارک آباد خبرنگار پرگون به میان جوانان و مردم این شهر رفت تا از نزدیک با مشکلات آنها آشنا شود و صدای مردم این شهر را به گوش مسئولین برساند.

در مصاحبه ی اولیه با جوانان متوجه شدیم که بیکاری مهمترین معضل مردم مبارک آباد است. علت را جویا شدیم و همه بالاتفاق مهمترین عامل بیکاری مردم خصوصاً جوانان مبارک آباد را حضور بیش از حدّ مهاجران غیرقانونی افغانی در این منطقه میدانستند.

یکی از جوانان در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: به نظر شما چرا نباید اعتیاد زیاد شود؟ چرا نباید جرم و جنایت زیاد شود؟ وقتی جوانان مبارک آباد ساعت 8 صبح می آیند زیر این سایه می نشینند به امید اینکه کاری مهیا شود و کسی برای کارگری به آنها احتیاج داشته باشد، ولی نهایتا اذان ظهر بی نتیجه به خانه اش برمیگردد؛ این جوان چرا معتاد نشود؟

وی با دلی پُر از اتفاقاتی که در اطرافش رُخ میدهد میگوید: در شهر ما کار بسیار است، امّا این کارها همه نصیب افغانی ها شده است و جوانان خودمان بیکار میگردند. چندین نفر از جوانان شهر برای کار به شهرهای دیگر رفته اند که تعدادی نیز بخاطر رفت و آمد زیاد در شبانه روز تصادف کرده و جان خود را از دست داده اند.

یکی دیگر از شهروندان صحبتش را با گلایه از شهرداری مبارک آباد اینگونه آغاز کرد: شهرداری عوارضش را از ما میگیرد ولی کارگرش افغانیست. من شغلم آرایشگری است و میبینم که بعضی ها حتی برای اصلاح سر هم پولی ندارند، آنوقت شهرداری نزدیک به 20 کارگر افغانی استخدام کرده و جوانان شهر نیز بیکار میگردند.

یکی دیگر از جوانان از رنج های خودش میگفت: الان حدود 6 ماه است که بیکار شده ام، خدا را شاهد میگیرم که گاهی اوقات پول خرید نان را هم ندارم. ولی تمام باغات و مزارع کشاورزی مبارک آباد پر شده از افغانی های غیرمجاز. آنقدر تعداد این مهاجرین غیرقانونی زیاد شده است که برای ما خط و نشان می کشند. خواهش میکنم این مهمان های ناخوانده را به کشور خودشان برگردانید تا کارهایی که حق این جوانان است به آنها برسد و از این بیکاری خلاص شوند.

یکی از شهروندان مبارک آباد گفت: قبلاً استشهاد محلی پر کرده ایم و از شورا خواستیم تا با این مهاجران غیرقانونی افغانی برخورد شود، حتی قول هایی نیز دادند ولی هیچ ترتیب اثری داده نشد و هر روز تعداد این مهاجران غیر قانونی بیشتر می شود.

یکی دیگر از شهروندان در حالی که فرزند کوچکش را در آغوش داشت به خبرنگار ما گفت: من برادرم باغدار است و در باغش بیش از 15 کارگر افغانی غیر مجاز استفاده میکند ولی من بیکار هستم؛ چراکه افغانی ها مزد کمتری میگیرند و به همین حقوق کم راضی اند. آنها برای فرار از کشور جنگ زده ی افغانستان به اینجا آمده اند و با کمترین پول و اندکی نان و غذا حاضرند هر کاری بکنند. من بارها با مراجع ذیصلاح تماس گرفته ام، ولی اقدامی صورت نگرفته است. در حال حاضر بیش از 2 الی 3 هزار افغانی غیرمجاز در باغات ما حضور دارند که علاوه بر بیکاری مردم، آرامش خاطر را از ما دور کرده اند.

تمام حرف مردم و جوانان مبارک آباد همین بود که فکری بحال جوانان بیکار و سایه ی سنگین این مهاجران غیرقانونی افغان کنند تا شاید کسب و کار به این شهر برگردد و مانع دلسردی جوانان گردد.

این گزارش ادامه دارد انشاءالله...

پایان/

 


 • ارش خودکامه

  • ۱۳۹۵/۳/۱۳ ۹:۱۵    

  باسلام.درشهر کوچک مبارک اباد خوشبختانه هیچگونه معزل بیکاری نیست.انهای که دم از بیکاری میزنند به علت این است که به حق الزحمه خود راضی نیستندوموقع کار کردن تمام خواسته های کشاورز را تامین میکنند ودیگرعلت ان کرفتن کرایه زیاد میباشد

  0
  0
  • علی بادروج

   • ۱۳۹۵/۶/۱۱ ۱۹:۲۲

   سلام دوست عزیز. این که شما میگید توی مبارک آباد معزل بیکاری وجود نداره و دلیل بیکاری راضی نبودن و یا قانع نبودن جوانان به حق خودشونه،کاملا با این مصاحبه مغایرت داره. شخصی ک باهاش مصاحبه شده اینجور نقل میکنه: جوانان ما از اذان صبح تا اذان ظهر برای کارگرگری میرن ولی نا موفق بر میگردن. توی این جمله کلمه "کارگری" به صراحت بیان میکنه که توهم پشت میز نشینی توی مبارک آباد وجود نداره. در مورد قیمت ها هم باید بگم ک هر کارگر به طور متوسط باید40هزار تومن دریافت کنه که اگر 30 روز کامل کار کنه میشه 1200000تومن که این روزا با این پول به سختی میشه خرج یه خانواده رو داد. اما یه کارگر افغان همون کار رو با 20 تومن هم انجام میده. این دلیل نمیشه ک گفت جوان ها به حق خودشون راضی نیستن بلکه باید گفت این افغان ها هستند که قناعت بیشتری دارند.دلیلش هم اینه ک ما ایرانی ها مخارج بیشتری نسبت به اون ها داریم .مثلا میشه گفت هزینه تحصیلی ک ما میکنیم هیچوقت اونا نمیکنن.این مشکل فقط زمانی حل میشه که باغداران عزیز به مهاجران غیر قانونی کار ندن یا به قول آقای رییس جمهور با بگیر و ببند مشکل نمیشه.یا علی

کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.