کد مطلب 5473- ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۶:۴۱


پرگون گزارش میدهد:

بی تدبیری مسئولان، کشاورزان را ناامید کرده است/ 40 کیلو خیارسبز 2 هزار تومان !!

وقتی بنگاه داران حرف اول و آخر را برای خرید محصول کشاورزان بزنند، کار به جایی میرسد که یک کشاورز نایلون بسته بندی را 700 تومان میخرد و 40 کیلو خیارسبز در آن قرار میدهد تا جمعاً 2 هزار تومان بفروشد.

به گزارش پرگون؛ عمده ترین شغل مردم در منطقه ی قیروکارزین کشاورزی محسوب می شود. شغلی که از اجدادشان به آنها رسیده است. اما مشکلات فراوان این عرصه باعث دلسردی جوانان برای ادامه ی این راه شده است.

شاید مهمترین عامل دلسردی مردم بخصوص جوانان از ادامه کشاورزی، بحث بازار نابسامان این عرصه باشد. بازاری که معلوم نیست متولی اصلی آن کیست.

با مصاحبه ای که با چند تن از کشاورزان داشتیم، متوجه شدیم که بسیاری از محصولاتشان در حال از بین رفتن است ولی اقدامی برای چیدن و فروش آن نمیکنند؛ چراکه هزینه ی کارگر و نایلون خودش را هم بازنمیگرداند. و این برای کشاورز یعنی فاجعه!

با یکی از بنگاه داران خرید صیفی جات صحبت کردیم و علت این نابسامانی بازار را از وی جویا شدیم. آقای «ن-ک» گفت: ما مقصّر نیستیم، زیرا ما هم محصولات را برای خودمان خریداری نمی کنیم؛ بلکه آنها را برای کارخانجات خیارشوری می فرستیم که متأسفانه آنها هم امسال تقاضای زیادی برای خیارسبز ندارند.

به نظر میرسد که دولتمردان باید تدبیری اساسی برای این مشکل بیاندیشند تا این عوامل باعث دلسردی کشاورزان نشود چراکه قلب تپنده ی اقتصاد مقاومتی را کشاورزان تشکیل میدهند.

در چند روز گذشته تعداد قابل توجهی از کشاورزان به نشانه ی اعتراض به وضع موجود، محصولات خود را جلوی دام ها ریختند تا شاید مسئولین به خود بیایند و چاره ای برای این مسئله پیدا کنند. البته عدم صادرات محصولات کشاورزی می تواند عامل مهمی برای راکد بودن بازار صیفی جات باشد که بازهم با تدبیر دولت مردان می تواند حل شود.

پایان/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.