کد مطلب 5466- ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹:۱۳


ایوب زارعی در مصاحبه با پرگون:

تجهیزات ما پاسخگوی حوادث بزرگ نیست/هلال احمر قیروکارزین فاقد یک انبار مناسب است

رئیس هلال احمر قیروکارزین: با چنین وضعیتی شاید در لحظات بحران نتوانیم خدمت رسانی مطلوبی به همشهریان عزیز ارائه دهیم چراکه انبار نداریم و تجهیزات فعلی ما پاسخگوی بحران بزرگ نیست.

به گزارش پرگون؛ ایوب زارعی رئیس جمعیت هلال احمر قیروکارزین در مصاحبه با خبرنگار پرگون گفت: برنامه های هفته ی هلال احمر ابتدا طرح ویزیت رایگان توسط امدادگران در نماز جمعه آغاز شد، همچنین در دور افتاده ترین نقاط شهرستان یعنی روستاهای جگردون و قلمدون در بخش افزر نیز سه شنبه طرح ویزیت رایگان انجام شد. و همچنین در هفته ی گذشته طی یک جلسه از امدادگران پایگاه های سلامت نوروزی در شهرستان تقدیر بعمل آمد.

مهمترین و ویژه ترین برنامه ی ما در هفته ی هلال احمر برگزاری انتخابات چهارمین دوره مجامع جمعیت هلال احمر بود که با استقبال چشمگیر داوطلبان جمعیت هلال احمر قیروکارزین روبرو شدیم. در این انتخابات 4 نفر بعنوان شورای اجرایی و 1 نفر هم بعنوان بازرسی انتخاب شدند.

بزرگترین دغدغه ما ساخت و تکمیل انبار هست. در حال حاضر ساختمان اداری ساخته شده، اما نیروی انسانی ما کم است. همچنین انبار خوب و مجهزیم نداریم که البته درحال ساخت است. با چنین وضعیتی شاید در لحظات بحران نتوانیم خدمت رسانی مطلوبی به همشهریان عزیز ارائه دهیم چراکه انبار نداریم و تجهیزات فعلی ما پاسخگوی بحران بزرگ نیست.

شهرستان ما در زمینه جذب و تشویق خیّرین ضعیف است، درحالی که یکی از مهمترین نیازهای هرشهرستانی بحث های امدادی است. تقاضا داریم که خیّرین ما به این مسئله هم ورود کنند. ما یک قطعه زمین در محور قیر-جهرم برای ساخت پایگاه امداد جاده ای گرفته ایم، اما بودجه ای برای ساخت آن نداریم که از خیّرین محترم می خواهیم که ما را یاری کنند.

هلال احمر چهار هدف اصلی دارد:
1. تلاش برای تسکین آلام انسان ها
2. تلاش برای تأمین کرامت انسان ها
3. تلاش برای ایجاد صلح و دوستی بین انسان ها
4. تلاش برای تأمین سلامت انسان ها

در زمانی که صلح باشد و حادثه و بحرانی هم رخ نداده باشد، بیشترین تمرکز ما روی آموزش انسان هاست. قبلاً ما یک شعار داشتیم تحت عنوان « هر خانواده یک امدادگر » ، اما اکنون فراتر رفته ایم و میگوئیم «هر ایرانی یک امدادگر» حداقل در مواقع حساس با آموزش هایی که دیده اند بتوانند به خودشان کمک کنند و اگر نیاز بود به دیگران نیز امدادرسانی کنند.

جمعیت هلال احمر سه سازمان دارد:
1. سازمان جوانان
2. سازمان داوطلبان
3. سازمان امداد و نجات
افرادی که تازه وارد می شوند، ابتدا به سازمان جوانان می روند و پس از گذارندن دوره های فرهنگی و آموزشی به سازمان داوطلبان می روند. در این مقطع دوره های تخصصی امداد و نجات است، افرادی که موفق به گذراندن این دوره بشوند به سازمان امداد و نجات ملحق خواهند شد که در حوادث بال هلال احمر محسوب می شوند.

در سال 1394 7 دوره ی عمومی امداد و نجات توسط هلال احمر قیروکارزین برگزار شد، همچنین دوره های تخصصی نیز برگزار شد که نیروهای ما نیز در این دوره ها حضور داشتند.

در حال حاضر 25 نفر نجاتگر در قیروکارزین آموزش های لازم را دیده و آماده ی امدادرسانی در مواقع حساس هستند. 3000 عضو داریم که همه ی آنها حداقل دوره های ابتدایی را گذرانده اند.

ما در شهر و روستاهای مختلف دوره برگزار کرده ایم که با استقبال خوبی همراه بوده است. امّا متأسفانه در مرکز شهرستان یعنی شهر قیر ما با استقبال خوبی روبرو نشدیم و از این بابت هم ناراحتیم و هم نگرانیم. امیدواریم در سال جاری نگرش مردم و همچنین ادارات نسبت به عضویت در جمعیت هلال احمر تغییر کند و شاهد رشد افراد آموزش دیده باشیم.

در پایان از حضور شما تشکر میکنم. همچنین از مسئولین محترم، فرماندار محترم، نماینده منتخب مجلس دهم و بقیه ی مسئولین می خواهم که هلال احمر را در سال جاری به صورت ویژه ببینند چراکه تنها مرکزی هستیم که تمام خدمات ما رایگان است و در صورت بروز حادثه اولین ارگانی هستیم که اعزام خواهیم شد ولی در حال حاضر بدلیل عدم وجود یک انبار مناسبت، خدمت رسانی مطلوبی صورت نخواهد گرفت. همچنین امیدواریم تمام مردم شهرستان هرکدام یک امدادگر باشند چراکه در صورت بروز حادثه، امکان قطع شدن ارتباط روستاها با مرکز شهرستان بسیار است. لذا امیدواریم که همه برای چنین روزهایی آمادگی لازم را داشته باشیم.

پایان مصاحبه/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.