,January 2017 17
نظرسنجی

کدام نهاد در رونق بخشیدن به مساجد مؤثرتر بوده است؟

پایگاه مقاومت بسیج

کانون فرهنگی مساجد

هیئت های مذهبی

همه موارد

پربازدیدترین ها

آرشیو

دولت یازدهم به تمام وعده های انتخاباتی خود عمل کرده است

گزارش تصویری اختصاصی پرگون از سیل 13 مرداد در مبارک آباد

قاتل شهردار مبارک آباد دستگیر شد

عراق و شام مقدمه زمین گیر کردن ایران بود / دفاع از حریم اهل بیت (ع) دفاع از ایران است

کاروان شمیم وحی با حضور استاد حاج حامد شاکرنژاد در قیروکارزین+تصاویر

شهر مبارک آباد در محاصره ی مهاجران غیرقانونی افغان/مسئولین چاره ای کنند

استراحت خطرناک کارگر خسته قیروکارزینی پشت وانت بار در حال حرکت + عکس

دیدار اخیر دختر هاشمی به مشکلات اعتقادی این خانواده مربوط است/ هاشمی اگر انقلابی بود در این پیچ تاریخی کنار رهبری می ماند

زن و شوهر جهانگرد آلمانی پس از 10500 کیلومتر رکاب زدن به قیروکارزین رسیدند + عکس

رمز موفقیت یک معلم چیست؟

مطالبات به حق مردم قیروکارزین بر زمین مانده است

تنها شاگرد زنده ی ملک الشعرای بهار هستم/عکس العمل علامه طباطبایی پس از خبر شهادت استاد مطهری

دیدار سردار سلیمانی با رهبر انقلاب + عکس

وقف 3200 متر زمین برای ساختمان آموزشی و خوابگاه مؤسسه فرهنگی قرآنی بیت الاحزان حضرت زهرا (س) کارزین

شهرام قائدی: عید نوروز به عشق مادرم به قیروکارزین می آیم / 60% چهره شدن شانس است/ بغض هایم نمیگذارند بیش از سه کلمه درباره ی شهدا حرف بزنم

بوق و کرنا

آرشیو

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به دلیل عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت

اعلام موجودیت «جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی»/حمایت چهره های سرشناس از این جبهه

درمان ناباروری با تعرفه های دولتی

دولت یازدهم رکورددار بدترین عملکرد در پارس جنوبی/ «توتال» چکونه گاز ایران را به قطری‌ها داد؟

مادر شهید بحرانی اولین شهید انقلاب در قیروکارزین به فرزند شهیدش پیوست

دیدار اخیر دختر هاشمی به مشکلات اعتقادی این خانواده مربوط است/ هاشمی اگر انقلابی بود در این پیچ تاریخی کنار رهبری می ماند

رمز موفقیت یک معلم چیست؟

حرکت ارزشی کورش کرمپور در برابر استادش + عکس

ظرفیت فوق العاده منطقه تنگ کارزین و سدّ سلمان فارسی برای تبدیل شدن به قطب گردشگری + تصاویر

شهرام قائدی: عید نوروز به عشق مادرم به قیروکارزین می آیم / 60% چهره شدن شانس است/ بغض هایم نمیگذارند بیش از سه کلمه درباره ی شهدا حرف بزنم

فیلم/ پیام تبریک شهرام قائدی ستاره سینما و تلوزیون به مردم استان فارس و شهرستان قیروکارزین به مناسبت عید نوروز 95

تولید 500 هزار تن انواع مرکبات در قیروکارزین

جرائم سنگین در انتظار متخلفان چهارشنبه پایان سال

خط قرمز ما امام ، رهبری و شهدا هستند / اولویتم برای قیروکارزین جاده ی قیر به فیروزآباد و بحث سدّ سلمان است

برای اعتماد به لیستها ببینید چه کسانی آنها را تهیه کرده اند / نفوذ یعنی تغییر شاکله ی فکری جامعه از مقاومت به سازش

تاریخ انتشار : ۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۵:۲۲:۰۰
یادداشت/

پرونده ی خوشبینی به آمریکا را باید به زباله دان تاریخ انداخت

دادگاه فدرال آمریکا به بهانه ی واهی شکایت خانواده های نظامیان کشته شده آمریکا در لبنان و نسبت دادن آن به ایران ، اجازه ی برداشت دو میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران در آمریکا را جهت پرداخت غرامت به این خانواده ها را صادر کرد.
پرونده ی خوشبینی به آمریکا را باید به زباله دان تاریخ انداخت

با وقوع انقلاب اسلامی در ایران و کوتاه شدن دست آمریکا از منابع و منافع راهبردی خود در ایران و بسیاری از نقاط خاورمیانه، دولت آمریکا از سپیده دم 22 بهمن ماه مواضع خصمانه ای علیه جمهوری اسلامی در پیش رفت تا شاید بتواند با این ترفند ها بار دیگر خود را یکه تاز حضور در خاورمیانه ببیند.

مکیندر ، استراتژیست معروف جهان غرب معتقد است هرکس بر هارتلند (قلب زمین) مسلط شود بر دنیا مسلط خواهد شد و از نظر وی قلب زمین ایران می باشد.

انقلاب اسلامی روحی تازه در مردمان منطقه خاورمیانه دمید تا جایی که گروه های اسلامخواه حقیقی در این منطقه شروع به گسترش کرد که حزب الله لبنان ، حزب الدعوه عراق و... از این گروه هستند.

سیاست اتخاذ شده ی واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران و آرمان های انقلابی اش ، یک سیاست تهاجمی همه جانبه بوده است که مهمترین این سیاست ها تحریم های اقتصادی ، حمایت از عراق برای حمله به ایران ، کودتای موژه ، ترورهای مختلف و... می باشد.

با پایان جنگ 8 ساله ی تحمیلی و نیاز کشور به انرژی های نو ، استفاده و بهره مندی از انرژی هسته ای در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت تا نیازهای خود به انرژی و مصارف دیگر را برآورده نماید.

دولت آمریکا با شروع جریان اتمی در ایران ، شروع به تحریم های جدید علیه اشخاص ، شرکت ها و صنایع مرتبط و همکار با ساخت نیروگاه های اتمی نمود. هدف آمریکا از وضع چنین تحریم هایی ، جلوگیری از بهره مندی ایران از این انرژی و همچنین جلوگیری از قدرت یافتن ایران در منطقه ی خاورمیانه بود.

پس از فراز و نشیب هایی که بحث انرژی اتمی در دولت اصلاحات پشت سر گذاشت ، با روی کار آمدن دولت نهم و دهم صنعت هسته ای کشور رونق چشمگیری یافت به حدّی که با دستیابی ایران به نسل دوم و سوم سانتریفیوژها بدون وابستگی به کشورهای دیگر ، قدرت های هسته ای دنیا زبان به اقرار پیشرفت ایران هسته ای نمودند.

اما این به معنای تسلیم آمریکایی ها در برابر اراده ی ملت ایران و پایان دشمنی ها نبود. آمریکایی ها و کشورهای هم پیمانشان پرونده ی اتمی ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده تا بتوانند جلوی این پیشرفت ها را بگیرند. اما ملت ایران با اتکا به نیروهای متخصص و متعهد خود روز به روز شاهد بالندگی و رشد در این عرصه بود.

ایالات متحده ی آمریکا در کنار ارجاع پرونده به شورای امنیت و تحریم ، دست به اقدامی بی شرمانه زد و با شناسایی دانشمندان هسته ای ایران ، موفق به ترور تعدادی از آنها شد. ولی باز هم صنعت هسته ای ایران روز به روز به قله هایی تازه دست اندازی می نمود و باعث شگفتی جهانیان میشد.

با روی کار آمدن دولت یازدهم ، دکتر روحانی شروع به مذاکره فشرده با کشورهای 5+1 کرد و با دادن امتیازات فراوان مثل مسدود کردن دهانه قلب اتمی آب سنگین اراک، جمع آوری تعداد زیادی از سانتریفیوژها و خارج کردن اورانیوم های غنی شده از ایران به یک تفاهم شکننده و توأم با تحقیر دست یابد. اما این برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام ، از فردای توافق هسته ای توسط آمریکایی ها نقض شد. دولت اوباما که قول برداشتن تحریم ها را داده بود ، این بار در قالب بحث های ساختگی حقوق بشری ، آزمایش موشکی سپاه پاسداران و دیگر موارد ، تحریم های تازه ای علیه ایران اتخاذ کرد.

یکی دیگر از وعده های آمریکا در برجام ، برداشته شدن تحریم های بانکی بود که نه تنها لغو نشد و اموال بلوکه شده ایران به کشور بازنگشت ، بلکه دادگاه فدرال آمریکا به بهانه ی واهی شکایت خانواده های نظامیان کشته شده آمریکا در لبنان و نسبت دادن آن به ایران ، اجازه ی برداشت دو میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران در آمریکا را جهت پرداخت غرامت به این خانواده ها را صادر کرد.

حال این سؤال مطرح می شود که آیا هنوز باید به آینده ی برجام خوشبین بود؟ 

روشن است که دولت یازدهم حیات خود را به برجام گره زده است و حاضر به پذیرش این شکست نخواهد بود ، امّا اعترافات دولت مردانی همچون سیف ، صالحی و... و حالا این بدعهدی و غارت اموال ایران توسط آمریکایی ها نشانگر آنست که پیش بینی مقام معظم رهبری مبنی بر غیر قابل اعتماد بودن آمریکا رو به تحقق است.

امید است دولتمردان با جدّی گرفتن شعار سال 1395 که توسط امام خامنه ای به «اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل» نامگذاری شد و با پیاده کردن عملی اقتصاد مقاومتی راه برون رفت از مشکلات اقتصادی را هموار سازند تا اقتصاد ما برای همیشه در برابر تحریم ها واکسینه شود.

 

نویسنده: دکتر دهقانی

کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه و جهان مقاومت


نظر شما
نظرات بازدیدکنندگان