کد مطلب 5345- ۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۹:۱۲:۲۰


یادداشت تحلیلی دکتر دهقانی:

انفجارات اروپا با هدف اسلام هراسی

خبرگزاری پرگون در راستای بررسی اتفاقات روز دنیا ، به سراغ انفجارهای اخیر در بروکسل رفته و به صورت تحلیلی به می پردازیم.

در چند روز اخیر شاهد انفجارات وسیع در کشور بلژیک و قلب اتحادیه اروپا بوده ایم. حوادثی که چند ماه گذشته نیز در پاریس اتفاق افتاد. به راستی یک گروه تروریستی اینقدر خطرناک شده است یا قصه قصه ی دیگریست؟

شاید از بدو شروع بحران در عراق و سوریه کسی فکرش را هم نمیکرد که روزی این بحران خودساخته دامنگیر اروپا هم بشود. امّا یک سؤال در ذهن ها شکل گرفته است و آنهم اینست که آیا واقعاً کشورهای اروپایی تا این حد ضعیف شده اند؟

بر هیچکس پوشیده نیست ، با شروع بحران در خاورمیانه و ظهور قارچ گونه ی گروه های تروریستی-تکفیری در منطقه ، صحنه ی روابط بین الملل دچار هرج و مرج شده است ؛ اما همه میدانند که ظهور و بروز این گروه های تروریستی توسط سازمان های اطلاعاتی یا بهتر بگوییم سازمانهای جاسوسی غربی-عربی-اسرائیلی انجام شده است. امّا واقعاً دلیل بوجود آوردن این گروه ها توسط غرب چه بوده است؟

جواب این سؤال را حسنین هیکل روزنامه نگار معروف جهان عرب داده است که مهمترین آنها به شرح زیر است:

1. جلوگیری از موج اسلام خواهی در اروپا: در سالهای اخیر رشد اسلام در اروپای مسیحی باعث شده است که سیاستمداران این کشورها برای جلوگیری از این موج دست به حربه و نیرنگی بزنند تا این موج اسلامی را کنترل کنند. به همین خاطر این کشورها با تشکیل گروه های تکفیری در خاورمیانه و نشان دادن جنایت آنها این مسأله را به وسیله ی رسانه ها به اروپائیان القا میکنند که اسلام دین خشونت و وحشت است. اما آنها از این مسئله غافلند که برای سایرین حتی غیر مسلمانان ثابت گردیده است که اسلام راستین با ترور و خشونت مخالف است و این گروهک ها بویی از اسلام نبرده اند. اساس دین اسلام حقیقی بر صلح و انسان دوستی استوار است.

2. مهار محور مقاومت: هدف از ایجاد بحران تکفیر در منطقه خاورمیانه جلوگیری از تسلط اسلام راستین بر اسلام آمریکایی است. در اسلام راستین استکبار ستیزی ، ظلم ستیزی ، عدالت خواهی ، دفاع از مظلوم و... جزء اصول است. اما در اسلام آمریکایی رفاه و آسایش ، بی تفاوتی نسبت به دیگران و... حرف اول را میزند. کشور ایران و متحدانش نماینده ی واقعی اسلام و مسلمین هستند. آنها برای جلوگیری از نفوذ منطقه ای ایران و مهار تفکر مقاومت این بحران را بوجود آورده اند.

3. فروش تسلیحات: صنایع تسلیحاتی بزرگ هر زمانی که دچار رکود می شوند با ایجاد و زیمنه چینی در نقاط مختلف دنیا سعی در فروش تسلیحات خود دارند. طبق نوشته ی روزنامه اکیپ فرانسه ، دولت این کشور میزان خرید تسلیحات را 2 برابر کرده است. بسیاری از سیاستمداران غربی مالک و سهامدار شرکت های تسلیحات هستند و با هماهنگی دو طرف این انفجارات صورت میگیرد.

همانطور که رهبر جامعه اسلامی امام خامنه ای هنگام شروع بحران در خاورمیانه پیش بینی کرد که در آینده آتش همین گروه های تکفیری دامان کشورهای حامی خود را خواهد گرفت ، امروز شاهد به واقعیت پیوستن این پیش بینی هستیم. هرچند سیاستمداران غربی با نشان دادن تصاویر و فیلم های این بحران سعی در استفاده از آن در راستای اهداف و سیاست های خود می باشند. 

سؤال اینجاست که چطور آنها مثلاً اطلاع دارند که رهبران گروه بوکوحرام در کدام شهرها  زندگی می کنند ، ولی نمی توانند چند تروریست را شناسایی و دستگیر کنند؟

همین هایی که انفجارات بروکسل را انجام داده اند ، سه سال قبل با اجازه دولت بلژیک به سوریه رفته و به تکفیری ها پیوسته بودند.

به نظر بنده و بسیاری دیگر از تحلیلگران ، دولتهای غربی در اقدامات هماهنگ سعی در جانشینی اسلام هراسی به جای اسلام خواهی در اروپا دارند تا از این طریق بتوانند پیوستن جوانان خود به دین مبین اسلام را متوقف کنند.

سخن پایانی خود را با این کلام امام خامنه ای به پایان میرسانم که فرمودند: دولت های اروپایی در مبارزه با تروریسم به صورت سلیقه ای و گزینشی عمل میکنند وگرنه ما تروریست میانه رو نداریم.

پایان

نویسنده: دکتر قاسم دهقانی/ تحلیلگ سیاسی خاورمیانه و جهان مقاومت

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.