کد مطلب 5343- ۹ فروردين ۱۳۹۵ - ۷:۰۵:۵۴


مسئولین محلی و استانی به داد آثار باستانی قیروکارزین برسند

حمام دهبه همچنان ثبت ملی نشده / مسجد کارزین بدون رسیدگی رها شده است

در سرکشی های عیدانه ی خود به سراغ مسجد کارزین و حمام دهبه از قدیمی ترین آثار باستانی در شهرستان قیروکارزین رفتیم.

به گزارش پرگون ؛ مسجد کارزین یکی از آثار باستانی های شهرستان قیروکارزین محسوب میگردد که به دوره ی قاجار بر میگردد و در سال 87 ثبت ملی گردیده است. این مسجد در سال 88 مرمت و بازسازی شد امّا پس از آن به طور کامل رها گردیده است و هر روز آثار ویرانی بیشتری در آن مشاهده میگردد.

در پی عدم توجه مسئولین مربوطه به این سرمایه ی بومی و ملّی ، حالا این اثر تاریخی تنها تبدیل به دیواری برای خاطره نویسی شده است و حتی از لحاظ زیرساختی نیز آماده ی پذیرش گردشگر نیست. حتی درباره ی معرفی این اثر تاریخی آنقدر غفلت شده که مردم شهرستان نیز از پیشینه ی تاریخی آن اطلاع دقیق و درستی ندارند.

یکی دیگر از آثار تاریخی که مانند مسجد کارزین به دوره ی قاجاریه مربوط است ، حمام دهبه می باشد. این حمام جزء محدود آثاریست که در زلزله سال 51 آسیب ندیده و همچنان پابرجاست.

امّا این اثر حتی به ثبت ملی نیز نرسیده است.

حمام دهبه بخاطر امکانات فوق العاده ای که در زمان خودش داشته مانند حوض آب گرم ، حوض آب سرد ، نشیمنگاه برای ماساژ و... مورد استقبال خوانین منطقه قرار گرفته بوده است.

این اثر همچنان پابرجاست و این ظرفیت را دارد که در صورت پیگیری مسئولین ذیریط ، تبدیل به یکی از مراکز گردشگری شهرستان و استان شود.

پایان گزارش/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.