کد مطلب 5324- ۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۸:۴۶:۴۱


یادداشت دکتر قاسم دهقانی:

عمل به اقتصاد مقاومتی ، یعنی استقلال و رشد اقتصادی

دولت های وابسته هرگز نمی توانند تصمیمات مستقلی اتخاذ نمایند و تنها راه شکوفایی اقتصادی و بی نیازی از اجانب در زمینه های اقتصادی ، عمل به اقتصاد مقاومتی است.

یادداشت/ نویسنده: دکتر قاسم دهقانی ، کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه و جهان اسلام و عضو مرکز تحقیقات استراتژیک و راهبردی

همه ی دولت ها و ملت ها از بدو پیدایش تا کنون دارای روابط گوناگون سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و... بوده اند. دولتها همیشه به دنبال رشد و شکوفایی اقتصادی و... هستند و هیچ دولتی هم از این امر مستثنی نیست.

اما مهمترین عاملی که دولت های مختلف به آن توجه دارند بحث اقتصاد و معیشت مردمان آن کشور می باشد. امّا یک سؤال؟ چرا دولت ها بر امر شکوفایی اقتصادی تأکید دارند؟

در پاسخ به سؤال فوق باید گفت که پیشرفت و رشد هر تمدن و دولتی بیش از هر چیز مرهون عامل اقتصادی است و هیچ کشوری در دنیا بدون خودکفایی اقتصادی به سوی پیشرفت و تعالی حرکت نکرده است.

وابستگی اقتصادی یک کشور به خارج ، از لحاظ استراتژیک و در بلند مدت باعث ضعف دولت می شود و دولت ها را از تصمیم گیری مستقل باز میدارد.

دلیل دوم برای ضرورت شکوفایی اقتصادی اینست که با رشد صنعت داخلی (اعم از کشاورزی ، ابزار و ماشین آلات ، مواد غذایی و...) نیروهای جوان و متخصص مشغول به کار شده و این مشغولیت اعتماد به نفس بالایی به این نیروها برای رشد استعدادها و خلاقیتها میدهد .

دلیل سوم: شکوفایی اقتصادی در هر کشوری باعث جلوگیری از خروج سرمایه از آن کشور می شود و این سرمایه ی مانده در کشور صرف امور عمرانی ، اقتصادی و رفاهی می شود.

دلیل چهارم: اگر یک کشور وابسته ی صرف به واردات باشد در مواقع بحرانی توان مقابله با بحران را نخواهد داشت بخصوص در زمان جنگ و تحریم. بهترین مثال در این زمینه تحریم نفتی غرب توسط اعراب در سال 1973 بخاطر جنگ اعراب و اسرائیل بود که باعث شد خیلی از صنایع غربی دچار رکود و ورشکستگی شوند و تا سالها نتوانند رونق گذشته را داشته باشند.

با توجه به این دلایل و شواهد ، ولی امر مسلمین جهان که به اقرار دوست و دشمن باهوش ترین رهبر جهان می باشد برای جلوگیری از بوجود آمدن وابستگی به خارج و همچنین جلوگیری از خروج سرمایه و ورود جوانان متخصص و متهد به عرصه صنعت و سازندگی این سال را سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نامگذاری کردند تا دولت های مستکبر و زورگو از راه اقتصادی نتوانند جامعه اسلامی را تحت فشار قرار دهند و باعث دلسردی جوانان مؤمن و متعد و انقلابی شوند.

استفاده از ابزار تحریم توسط غربی ها در سال های اخیر نشان داد که آنها هرگز قابل اعتماد نیستند تنها به فکر منافع خود هستند. نامگذاری این سال به اقتصاد مقاومتی و عملی یعنی تکیه بر توان داخلی برای مقابله با حربه های دشمنان جامعه ی اسلامی.

انشاء الله امسال و سالهای آینده با همکاری مسئولین متعهد ، متخصص و انقلابی این سخن راهبردی و استراتژیک امام خامنه ای اجرا و عملی شود تا دشمنان اسلام و ایران نتوانند از این راه برای مقابله با آرمان های شیعه و انقلاب اسلامی ایران استفاده کنند.

پایان/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.