کد مطلب 5314- ۲ فروردين ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۲:۰۷


یادداشت/

نقش اقتصاد دانش بنیان در عملیاتی نمودن اقتصاد مقاومتی

اقدام و عمل برای تحقق اقتصاد مقاومتی بایسته هایی دارد که توجه به اقتصاد دانش بنیان از مهم ترین آنها به شمار می آید.

یادداشتی از داود رضایی ، کارشناس ارشد الکترونیک و مدرس دانشگاه:

با ظهور انقلاب اسلامی شکل جدیدی از حکومت در دنیا به وجود آمد که یکی از مهمترین ویژگی های آن ناسازگاری با استکبار جهانی است. ظهور چنین حکومتی آن هم در منطقه ی حساس غرب آسیا به مزاق شبکه ی استکبار جهانی خوش نیامده و باعث شده است تا با تمام قوا به مقابله با آن برخیزد.

با عدم توفیق در جنگ نظامی علیه انقلاب اسلامی ، جهان استکبار جنگ را به عرصه های دیگری کشید. یکی از این عرصه ها که در سالهای اخیر جهان استکبار فعالیت خود را بر روی آن متمرکز کرده است عرصه ی اقتصادیست که به دلیل وجود نقاط آسیب پذیر متعدد در ساختار اقتصادی کشور ، متأسفانه میدان تاخت و تاز جهان غرب در آن زیاد بوده است.

رهبر معظم انقلاب به عنوان دیده بان بیدار نظام اسلامی با توجه شرایط ، فرصت ها و تهدیدات فراروی نظام و انقلاب ، و با توجه به اهداف کلان نظام اسلامی ، اولویت ها را شناسایی و جهت گیری ها را مشخص و تبیین می نمایند که این موضوع در نامگذاری سال ها از سوی ایشان مشهود است.

با توجه به شرایط کشور و جهان و جنگ اقتصادی که استکبار جهانی علیه نظام اسلامی به راه انداخته است ، رهبر معظم انقلاب نسخه ی مقابله با جنگ اقتصادی دشمن را «اقتصاد مقاومتی» دانسته و در سالهای اخیر پیگیری و پیاده سازی آن را از دولت و ملت مطالبه نموده اند و خود نیز در مقاطع مختلف به تبیین آن پرداخته اند.

با توجه به اینکه روند پیاده سازی این موضوع مورد پسند و رضایت دیده بان انقلاب نمی باشد ، با رهنمودهایی مانند ضرورت ایجاد قرارگاه و ستاد فرماندهی برای این مسئله ، خواستار نگاه ویژه به این موضوع و هماهنگی همه نهادهای اقتصادی کشور اعم از دولتی و خصوصی در این زمینه شده اند. اما با نظر به اینکه اقداماتی که در این زمینه انجام شده تا کنون تنها روی کاغذ بوده و یا به عبارتی اقتصاد مقاومتی چندان در بین دولت مردان و نهاد های اجرایی جدّی گرفته نشده است ، مقام معظم رهبری با نام گذاری سال 1395 هجری شمسی به نام «مقاومت اقتصادی ؛ اقدام و عمل» خواستار اقدامات عملی و به عبارت دیگر اقدامات روی زمینی شده اند نه فقط اقدامات بخش نامه ای و دستورالعملی.

اما چرا مقام معظم رهبری به عنوان دیدبان انقلاب اینقدر برای اجرای اقتصاد مقاومتی مصرّ و پیگیر هستند؟

برای مثال عرض می کنیم که یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی توجه به اقتصاد دانش بنیان است. اقتصاد دانش بنیان یعنی تولید ثروت از طریق دانش.

یکی از ظرفیت های خدادادی کشور ما وجود جمع کثیری از جوانان نخبه و هوشمند در کشور است. بطوری که بر اساس بررسی های انجام شده توسط مراکز علمی جهان ، متوسط هوش در بین جوانان ایرانی از متوسط جهانی آن بیشتر است و نمونه ی عینی این مسئله نیز پیشرفت های سریع علمی کشور در چند سال اخیر در زمینه هایی همچون هسته ای ، هوافضا ، نانو ، سلولهای بنیادی و غیره است که جزء فناوری های پیشرفته در جهان محسوب می شوند و اندک کشورهایی وارد این عرصه شده اند.

امّا متأسفانه این ظرفیت خدادادی هیچ تأثیری در پیشرفت اقتصادی کشور نداشته است و به عبارت دیگر برای پیرفت های اقتصادی بجای استفاده از خلاقیت ها و ایده های نخبگان داخلی علی الخصوص جوانان ، یا به سازگار های سنتی و ناکارآمد تکیه کرده ایم و یا اینکه آن را از کشورهای دیگر گدایی نموده ایم.

علت اصلی چنین مشکلی عدم وجود یک ساز و کار مناسب برای تجاری سازی پژوهش ها و تحقیق های علمی دانشجویان و اساتید دانشگاههای کشور است. شاید معرفی یک نمونه از تأثیرات دانش در رونق اقتصادی مفید باشد.

بر اساس بررسی های انجام شده توسط مرکز کار آفرینی دانشگاه ام آی تی ، اگر شرکت های ایجاد شده توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه را به صورت یک کشور فرض کنیم در یک تخمین بدبینانه مجموع درآمد سالانه این شرکت ها با اقتصاد هفدهم دنیا برابری می کند. تا پایان سال 2006 تعداد 25800 شرکت فعال توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه شکل گرفته که حدود 3 میلیون و 300 هزار نفر را به اشتغال در آورده و حجم درآمد سالیانه ی آنها حدود 2000 میلیارد دلار است و از این نظر با اقتصاد یازدهم دنیا برابری می کند. در حالیکه بر اساس آمار بانک جهانی و با در نظر گرفتن شاخص تولید ناخالص داخلی در سال 2012 ایران به لحاظ اقتصادی در رتبه ی 22 جهان بوده است.

بنابراین مقام معظم رهبری با توجه به ظرفیت های طبیعی ، ظرفیت های انسانی ، نیاز ها ، مشکلات موجود و غیره که در کشور وجود دارد فعالیت و تلاش درباره ی اقتصاد مقاومتی را ناکافی دانسته و امسال را به نام «اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل» معرفی نموده اند تا شاید گام های اساسی برای تحقق واکسینه کردن اقتصاد کشور در برابر خطرات احتمالی از جانب استکبار جهانی برداشته شود. پس نمی توان به این مسئله جامه ی عمل پوشاند ، مگر با استفاده ی مفید و علمی از اقتصاد دانش بنیان.

پایان یادداشت/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.