کد مطلب 5288- ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۶:۴۰:۳۳


نقد پایان سال پرگون:

چرا غالب مسئولین شهرستان قیروکارزین با قدرت رسانه آشنا نیستند؟

در روزهای پایانی سال 94 نگاهی منتقدانه خواهیم کرد به نوع برخورد مسئولین شهرستان با خبرنگاران پرگون که به در طول سال به سراغ مدیران و مسئولان محلی رفته اند.

به گزارش پرگون ، نگاه ما به نوع برخورد مسئولین شهرستان با رسانه ها منتقدانه خواهد بود. پس خواهشمندیم تا پایان این مقاله را مطالعه فرمایید و با یک پاراگراف درباره ی همه ی آنچه ما نگاشته ایم اظهار نظر نفرمائید.

رسانه ها یکی از مهمترین ابزارهای قرن حاضر به شمار می روند که می توانند در تمامی عرصه ها از جمله سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، مذهبی و... تأثیرگذار باشند.

اگر نگاهی به پشت سرمان بیاندازیم و نوع برخورد مسئولین شهرستان در سال 94 با این رسانه را بنگریم ، باید بگوئیم که اغلب مسئولین ما با قدرت رسانه آشنایی ندارند. گواه این ادعای ما نوع برخورد مسئولین با رسانه ها و چگونگی اتفاده از این قدرت جهانی است.

البته بوده و هستند مسئولانی که در تمام اوقات و لحظات پاسخگو بوده اند که جا دارد از تمامی آنها تشکر کنیم ؛ اما اقرار می کنیم که تعداد اینچنین مسئولانی شاید کمتر از طیف دیگر باشد.

حرف ما در این یادداشت با آندسته از سرورانیست که متأسفانه رسانه را مقابل خود می نگرند ؛ در صورتیکه یکی از رسالت های رسانه اینست که برای پیشرفت اقتصادی ، فرهنگی و... در کنار مسئولین باشد.

برای نمونه عرض می کنیم که روش سنّتی و شاید بتوان گفت غلطی که در دهه های اخیر استفاده می شده و سالیانیست که دیگر در شهرها مورد استفاده قرار نمیگیرد ، هنوز در میان ما طرفدار دارد.

به عنوان مثال در چند روز گذشته یکی از نهادها برای گوشزد نسبت به یک ضایعه ی طبیعی که ممکن بود برای برخی از کشاورزان اتفاق بیوفتد ، بلندگویی را بر روی وانت سوار نموده و کوچه به کوچه جار میزدند.

یا چند روز پیش برای اطلاع رسانی از یک واقعه ی مهم که مستقیماً با بهداشت و سلامت مردم سر و کار داشت ، از روش سنتی جار زدن در بلندگو های مساجد در وسط روز استفاده شد. این در حالیست که مسئولین مربوطه می توانستند با صدور بیانیه و انتشار در سایت ها و شبکه های اجتماعی هم دامنه ی نشر آن را گسترش دهند و هم جلوی اعتراض کسانی که مطّلع نشده اند را بگیرند.

جالب تر آنکه زمانی که خبرنگاران ما از این موضوع مطلع شدند به سراغ مسئولین مربوط آن رفتند تا با انتشار خبر دقیق و موثق مردم را تردید خارج کنند ، اما در کمال ناباوری این عزیزان حاضر به مصاحبه نگردیده و اظهار داشته اند که اجازه ی مصاحبه را نداریم. این پاسخ درحالیست که مسئولان هم رده ی این بزرگواران در شهرستان های همجوار ما دائماً با خبرگزاری های رسمی و غیر رسمی و حتی با وبلاگهای خبری نیز مصاحبه می کنند.

در زمانه ای زندگی میکنیم که بازار شایعات و دروغ در شبکه های اجتماعی داغ داغ است و مردم برای دریافت اخبار موثق و دقیق به سایت ها مراجعه می کنند. حال چگونه است که برخی مسئولان محترم جار زدن در بلندگوهای مساجد را با آنهمه مردم آزاری و آسیب های دیگرش بر انتشار رسمی خبرگزاری ها ترجیح میدهند؟

ناگفته نماند رسانه ها نیز درک میکنند که برخی مقامات امنیتی به دلیل حساسیت مسئولیتشان در هر زمینه ای نمی توانند رسانه ها را دخیل کنند ، اما این موضوع عمومیت ندارد و اکثر ادارات این محدودیت را ندارند و این ویژگی مخصوص تعداد اندکی از نهادهای امنیتی می باشد.

به هر حال امیدواریم در سال 95 این رویه تغییر کند و مسئولان عزیزی که در سال 94 کمال همکاری را با ما و دیگر رسانه ها داشته اند همچنان ثابت قدم بمانند و مسئولینی که به هر دلیلی رسانه را مقابل خود فرض کرده اند ، باور داشته باشند که رسانه ها در کنار آها برای پیشرفت و آبادانی شهرستان خواهند بود.

بزرگترین و مهمترین رسالت یک رسانه امر به معروف و نهی از منکر  ، صدای مستضعفین بودن ، بلندگوی نشر خدمات مسئولین بودن و... است. با این تفاسیر همه ی ارگان ها و نهادها باور داشته باشند که رسانه ها می توانند آنها در پیشبرد اعدافشان کمک کنند.

پایان/

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.