کد مطلب 4929- ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۶:۳۷:۲۵


مجتبی حسینی قیری:

بقایی، بقای تئاتر نوستالژی را ازبین برد

تئاتر نوستالژی پر مخاطب ترین اثر بیست و ششمین جشنواره تئاتر فجر استان فارس، علی رغم داشتن شایستگی از دریافت جوایز تئاتر بازماند . همین ناکامی در دربافت جایزه باعث شد به سراغ کارگردان این نمایش بروم و از او در این باره بپرسم.

به گزارش پرگون تئاتر نوستالژی پر مخاطب ترین اثر بیست و ششمین جشنواره تئاتر فجر استان فارس، علی رغم داشتن شایستگی از دریافت جوایز تئاتر بازماند .

در زیر مصاحبه خبرنگار آبپا با مجتبی حسینی قیری کارگردان تئاتر نوستالوژی آمده است:

* آقای حسینی خودتان را بیشتر معرفی کنید؟

مجتبی حسینی قیری هستم سی وشش سالمه وساکن شهرقیر و یازده ساله به صورت حرفه ای تئاتر کار میکنم.

* تئاتر را از چه سالی و چگونه شروع کردید؟

من از دوران راهنمایی کار نمایش رو زیر نظر استاد جواد پارسا پیشکسوت تئاتر شهرم شروع کردم در فستیوال تئاتر مدارس راهنمایی کار من رو دید و بعد از نمایش بهم گفت از فردا بیا سر تمرینهای ما . باور کنید از خوشحالی تا صبح خوابم نبرد و این سرآغازی برای شروع کار من شد.

* بهترین تجربه ی کارگردانی تان چه نمایشی بوده؟

من تا سال هشتاد و هشت فقط بازی میکردم اما با ورودم به دانشگاه هنر در رشته کارگردانی اولین تجربه کارگردانیم رو در سال ۸۹ با کار کودک به اسم” قصه گرگ گرسنه وحیوانات جنگل ” شروع کردم ؛ با دوازده دختر زیر ده سال و جالبه با همون متن که خودم نوشته بودم کار به جشنواره استانی کودک و نوجوان آباده راه پیدا کرد  .

* من برای دیدن تئاتر شما ، به قیر آمدم ، انتظار داشتم در یک سالن تئاتر ، تئاتر ببینم ، اما درنهایت ،در یکی از اتاق های یک مدرسه تئاتر نوستالژی را دیدم ، مگر  قیروکارزین سالن تئاتر ندارد؟

متاسفانه همینطوره ما توی کلاس کار رو بستیم، شهر من فاقد امکانات هست، شورای شهر یه سالن داره که ما از کف سالن برای تمرین استفاده میکردیم که سالن رو از ما گرفتند ؛ سالن اداره فرهنگ هم در حال ساخت هست.

*خوب برویم سر اصل موضوع مصاحبه ، ایده نوستالژی از کجا آمد؟

بعداز پایان نمایش گرمو سال گذشته دغدغه من ی ایده نو برای کار جدیدم بود دلم میخواست متن امسالم یه متن بکر و خاصی باشه تا اینکه معلم دوران ابتداییم رو پس از سالها دیدم و این جرقه نوستالژی ازهمون دیدار که برای من خاطره دوران بچگیم بود زده شد  .

* چند روز تمرین داشتید تا نمایش آماده برای اجرای عموم شد؟

ما از اواسط اردیبهشت استارت کار رو زدیم و جلسات دور خوانی رو شروع کردیم نزدیک به چهار ماه طول کشید تا نمایش رو آماده اجرا کردیم  .

* از مراحل انتخاب بازیگر و تمرین ها بگویید ، قیر که سالن تئاتر ندارد، در کجا تمرین می کردین؟

بازیگران این نمایش رو از بچه های کارپارسالم انتخاب کردم ، فقط چهارتا بازیگر جدید بودن که سه نفر از آنها در سال های گذشته باهاشون کار کرده بودم و فقط یکی از بازیگران تجربه اولش بود .

محل تمرین رو در اتاق کانون خیبر انجام می دادیم که جا داره همینجا از مدیر هنر دوستش جناب مهدی روشندل تشکرکنم که برای ماسنگ تمام گذاشت.

* از قیروکارزین دو نمایش به جشنواره فجر فارس راه پیدا کرد ، دراین باره توضیح دهید.

این اتفاق مهم یعنی توانمندی هنر نمایش درشهر قیر باید این مهم رو به فال نیک گرفت، به بچه های نمایش چاقوی دم کرده شب نیز بابت کسب جوایز تبریک می گویم .

* در جشنواره فجر ، همه نمایش ها دوبار اجرا شد ، چرا شما سه بار اجرا کردین؟

خدا رو شکر میکنم که نمایش نوستالژی مورد توجه تماشاگر قرارگرفت واین رضایت خستگی رو ازتن ما بیرون کرد.

* گویا هئیت داوران جشنواره نسبت به نمایش شما اعتراض داشتند ،چرا؟… مگر قبلا بازبینی نرفته بود؟

هیئت داوران متشکل از سه نفر بودند که بهروز بقائی که نمیدونم چه واژه ای در مقابل حرکتش به کارببرم در یک حرکت غیرحرفه ای و دور از اخلاق جوانمردی سالن رو ترک کرد و ماحصل این حرکت کار ما رو از بخش داوری جدا کردند.

* فقط بهروز بقایی اعتراض داشت یا بقیه داوران نیز اعتراض داشتند ؟

بهروز بقایی به بهانه توهین به قومیتها سالن روترک کرد و دو داور دیگه تا پایان نشستن وکار رو دیدن.

* نمایش شما داوری نشده است ؟

صد درصد داوری نشد به راحتی زحمات چند ماهه ما به هدر رفت.

* واکنش شما به حرف های بهروز بقایی که گفته بود این نمایش ضد قومیتی است ، چه بود ؟ اصلا مگر نمایش نوستالژی چگونه بود که گفتند ضد قومیتی است ؟  

آقای ذوالفقارلو چند تن از بازیگران من قشقایی بودند ، من خودم ریشه مادریم ترک هست و به اون افتخارمیکنم شما خودتون قشقایی هستید و سه بار هم کار نوستالژی رو دیدین دوست دارم جواب این سوال رو خودتون بدین آیا شما توهینی دیدین؟

ذوالفقارلو : من برخلاف ان داور محترم گمان می کنم توهینی نبوده است .

* بازهم می پرسم ، مگر نمایش نوستالژی قبلا توسط هئیت بازبین ها چه متن و چه خود نمایش تایید نشده بود؟

ما هم از فیلتر بازخوانی گذشته بودیم هم ازفیلتر بازبینی.

* درگفتگویی که با تماشاگران تئاتر نوستالژی داشتم ، اعتقاد داشتند این نمایش شایستگی انتخاب نمایش برتر جشنواره را دارد . ولی در روز اختتامیه فقط از متن نمایش تقدیر شد . دراین باره توضیح دهید . 

تماشاگران نفس تئاتر هستند آنها  بهترین داور هستند و الطافشون بعد از اختتامیه و اشکهایی که به خاطر کار ما ریختن رو هیچ وقت فراموش نمیکنم ؛مخصوصاً که بعد از اختتامیه با ارسال پیام و گذاشتن کامنت در شبکه های اجتماعی به ما لطف داشتن و از ما دلجویی کردند.

جناب ذوالفقارلو وقتی داور اوایل اجرا سالن رو ترک میکنه چه جوری میخواهد نمایش داوری بشه ! خواستن با تقدیر نمایشنامه نویسی بگن کار داوری شده اما این بی عدالتی در حق نوستالژی اونقدر محسوس بود که همه فهمیدند.

* در روز نقد تئاتر نوستالژی ، منتقدین نمایش شما را جز نمایش های برتر جشنواره می دانستند . اینطور نیست ؟

منتقدین جشنواره از کار تعریف کردن و خوششون اومده بود اتفاقاً اولین سوال من در جلسه نقد از منتقدان این بود که آیا شما توهین به قومیتی دراین نمایش دیدین؟ که هر دو منتقد از این سوال ابرازتعجب کردند .

* مطمناً در شهر قیر ، تئاتری ها خیلی کم می تونند به گیشه فکر کنن چون سالن تئاتر ندارند ، ناراحت نمی شوید وقتی می بینید که نمی توانید از هنرتان درآمد کسب کنید؟

هنر تو شهرما دلی هست ، درآمدی نیست ،حتی باید از جیب هزینه کنی ؛ اما این خرج کردن باعشق همراه است؛ چه جوری بگم ، تئاتریها و هنرمندان رشته های دیگه الان میدونن من چی میگم.

* درمورد بازیگر نقش آن مرد هم توضیحاتی بدهید ( توضیح برای خواننده ، اینکه اگر یادتان باشد ، ما در کتاب ابتدایی شخصیتی داشتیم به نام آن مرد ، آن مرد با اسب آمد … )

مجتبی روستا در دو تئاتر کودک « یکی بود یکی نبود» و « شب امتحان مریم » بازیگر من بود. حتی در تئاتر گرمو تا دو هفته مانده به اجرای عموم بازیگرنقش گربه من بود ؛ که برایش مشکل به وجود آمد و نتونست گروه رو همراهی کنه .

مجتبی روستا از بازیگرای خوب و بی حاشیه من هست. هر چند تمام بازیگران من توانایی هاش رو به رخ کشیدن و من از همه بچه ها گروه ممنونم . از غلامرضا قنبری نیز تشکر می کنم . غلامرضا که به حق یکی از موزیسین های توانای تئاتر استان هست .

* حرف پایانی شما …  

اول ممنون از توجه سایت آبپا به هنر و تشکر از وقتی که در اختیار من قراردادید. همچنین از آقایان حمیدفرهمندپور رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قیر و باقرحسنی رییس اداره ورزش و جوانان قیر ، مهدی رستگاری رییس هیات فوتبال ، محمود جعفری مدیرکانون موسیقی آوای باران و و یعقوب چکن رییس انجمن نمایش قیروکارزین نیز تشکر می کنم  .

دوم:  بیا تا قدر یکدیگربدانیم   که تا ناگه زیکدیگرنمانیم

مجتبی حسینی قیری

تئاتر نوستالوژی

تئاتر نوستالوژی

تئاتر نوستالوژی

نمایش نوستالژی، به نویسندگی وکارگردانی مجتبی حسینی قیری

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.