کد مطلب 1522- ۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۵:۲۷


/راه آسمان/

المپیک عشق با مدالهایی سرخ رنگ

حدود ۷ سال بعد ۲ نفر از اعضای همان تیم کشتی پیروز فیروزآباد ،در المپیک مدال طلا گرفتند. این بار نیز آمریکا حریف اصلی بود ایندفعه سطح مسابقات خیلی بالاتر بود وآمریکاییها با تمام قدرت در این مسابقات شرکت کرده بودند. اما بازهم این آمریکا ییها بودند که از فیروزآبادیها شکست خوردند.

پرگون/ در سال ۱۳۵۴ و در اوج افتخار آفرینی ورزش فیروزآباد،کشتی فیروزآباد در سطح استان و کشور از قدرت های برتر محسوب میشد.

حضور مربیانی همچون مرحومان فاتح ،دشتی،ایلچی،کسائی،بهرامی،و بزرگوارانی همچون زندی و ابراهیمی و تختی و غیره،انتظارات مردم شهرستان را از ورزش کشتی ،دوچندان میکرد.

در همین سالها ایالات متحده که به دنبال توسعه ورزش کشتی خود بود تیمهای موفق باشگاهی خود را به کشورهای مختلف اعزام میکرد تا با رقابت و مسابقه با این تیمها محک بخورند . تیم کشتی ایالت نبرسکا که در همان سال قهرمان باشگاههای ایالات متحده شده بود به ایران اعزام شد و در مازندران اردو زد و به تمرین و مسابقه با مازندرانی ها پرداخت(مازندران مهد کشتی ایران و دنیا می باشد).در این مدت, مسابقه ای, مابین تیم کلنی(منتخب) مازندران و تیم منتخب آمریکا شکل گرفت که تیم امریکا ،با اختلاف ,پیروز شد(در سال ۵۴ ،تیمهای کشتی ۹ نفره بودند).

پس از اتمام اردو و در موعد بازگشت به امریکا، مدیران آمریکایی فرصت را غنیمت شمرده و تصمیم گرفتند از مراکز تاریخی جنوب ایران و بویژه تخت جمشید بازدیدی داشته باشند بنابراین در روز آخر سفرشان به فارس و تخت جمشید آمدند.

اداره تربیت بدنی شهرستان فیروزآباد فرصت را غنیمت شمرده و با رایزنی های مرحوم راد(رئیس اداره تربیت بدنی وقت شهرستان)و مرارت فراوان، تیم امریکا را به منظور مسابقه به فیروزآباد دعوت کردند.

ابنیه باستانی فراوانی که در فیروزاباد وجود داشته و همچنین آوازه کشتی فیروزآباد امریکائیها را به فیروزآباد کشاند.

بالاخره در شبی تابستانی و به یاد ماندنی و با در حضور پرشور مردم فیروزآباد مسابقه صورت می پذیرد و کشتی فیروزآباد ،با اقتدار و افتخار تمام ،پیروز میدان می شود و از مجموع ۹ مسابقه کشتی ،۶ مسابقه کشتی را می برد.البته در تیم فیروزاباد ،عده دیگری نیز بودند که موفق به مسابقه نمی شوند.

رسانه های وقت این رویداد را انعکاس ندادند شاید دلیل عمده اش شکست فضاحت بار اربابانشان بود ... تیم ایالات متحده سرخورده به آمریکا بازگشت اما تیم کشتی فیروزآباد پابرجا ماند و ماند و بارها افتخار آفرید.

حدود ۷ سال بعد ۲ نفر از اعضای همان تیم کشتی پیروز فیروزآباد ،در المپیک مدال طلا گرفتند. این بار نیز آمریکا حریف اصلی بود ایندفعه سطح مسابقات خیلی بالاتر بود وآمریکاییها با تمام قدرت در این مسابقات شرکت کرده بودند. اما بازهم این آمریکا ییها بودند که از فیروزآبادیها شکست خوردند. این بار مدال طلایش سرخ رنگ بود! زیرا این دوره از مسابقات در شلمچه برگزار شده بود.........این بار المپیک عشق بود... 

ادای دینی ناچیز به فرماندهان و پهلوانان ، سرداران شهید , شایگان و بهلولی.....

نوشته:کاوه بهلولی

 


کلیه حقوق این وب سایت برای سفیر سیستم محفوظ می باشد.